עיצוב ארון קודש

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הוא נסתר מאחורי בד קטיפה ואינו נגלה, אבל הנוכחות שלו בחלל היא זו שמעניקה למקום את הקדושה. מדובר כאמור בארון הקודש שניצב בכל בית כנסת. גם בעבר היו מאוחסנים חפצי הקודש ובעיקר כל ספרי התורה בתוך תיבה. במהלך השנים החלו להשאיר את התיבה באולם בו כולם מתפללים ועם הזמן היא שינתה צורתה לארון והוצבה בקיר המזרחי שפונה לעבר ירושלים ולאזור המקדש. מאז השתנה שמה של תיבה לבית כנסת לארון קודש, אך עדין נדבק בו הכינוי העתיק – תיבה.

 מעצבי תיבות

 עיצוב תיבות / ארונות קודש, הוא עיסוק ששייך בעיקר לאמנים שיש להם זיקה ואהבה מיוחדת לדת ולקדושה. רק מי שמתנסה הרבה זמן בתחום ומשתכלל כל העת יכול באמת ליצור ארונות קודש ייחודיים ומרשימים. לפני כל עיצוב של ארון קודש יש לתכנן בקפידה את הארון בהתאם לסוג בית הכנסת, לגודל החלל, לקהל שמגיע להתפלל, לתקציב וכד'.  

הפרמטרים לעיצוב ארון קודש

עדה וסגנון- בתי הכנסת מתחלקים לבתי כנסת ספרדיים, מזרחיים ואשכנזים ולכל אחד מהם יש סמלים ומנהגים שונים. עם זאת גם ספרי הקודש של בית כנסת מעדות המזרח יהיו לרוב גדולים יותר מעדות האשכנז ולכן הארון קודש יאלץ להיות בעל נפח גדול יותר.

רמת בטיחות –מסתבר שמלבד הגודל, הגילופים והעיטורים ואפילו צבע הקירות, בבתי כנסת רבים מבקשים בני הקהילה והגבאי עצמו, מיגון לספרי התורה שמאוחסנים בתוך ארון הקודש. המיגון יכול להיות בצורת כספת ששם מאחסנים את הספרים, או בחיפוי שמגן על הספרים במקרה של שריפה חלילה, זה פרמטר שיש להתריע בפני המעצב, בכל עיצוב של תיבה.

תקציב- תיבה לבית כנסת מחירה ישתנה בהתאם לגודל ולעיטורים, למיגון ועוד. יש לחשוב מראש מה התקציב שברשותכם וליצור ארון קדוש בהתאם לזאת.