עיצוב בתי כנסת

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עבודת תכנון ועיצוב של בית כנסת תהייה תהליך מתמשך שמתחיל בתכנון ומסתיים בעיצוב החלל.  בתכנון הראשוני יתקבל תרשים של כל המבנה שנצמד לכל התקנים הישראליים ועומד בכל דרישה של הוועדה לתכון ובנייה. הוא יחשוף את הגדול של כל החלל ואת כמות המתפללים שיכולים להתקבץ בנוחות בחלל, את הפתחים שצריך ליצור בחלל, גובה של התקרה, נגישות לנכים ועוד. 

השלב השני הוא למעשה מה שישפיע על כל המראה של חלל בית הכנסת וזה שלב העיצוב של החלל הפנימי. תפקיד החברה שתעצב את החלל יחלוש על כל תכנון הפנים של בית הכנסת כגון תאורה, קירות, מיזוג, חשמל, מערכות ישיבה, בימת המתפללים, האקוסטיקה בחלל, חיפויי של הקירות, עיצוב ספריית ספרי קודש, אמצעי מיגון ועוד. 

עיצוב באווירת קדושה

 החלל של בית הכנסת הוא חלל שכל המחשבה העיצובית שלו היא שונה מעיצובים של בתים או משרדים. העיצוב לוקח בחשבון את אווירת הקדושה שאותה אמור לחוש כל מי  שבא להתפלל בהיכל הקודש. התקרה תהייה גבוהה ותספק את התחושה כמה האדם קטן ביחס לאלוקים. בנוסף, העיטורים המהודרים שחרוטים על ספריה לספרי קודש יחד עם פסוקים מהתנ"ך, יעניקו מעמד רוחני, טהור וזך לכל אדם וכו'.  

תאורה בחלל

תכנון התאורה בבית הכנסת הוא נושא מהותי. תאורה בכוחה להשפיע על אינטימיות ועל מצב רוח של כל מי שמאכלס את החלל. תאורה יכולה לתת דגשים וליצור אווירת קודש. בבתי כנסת מסוימים נהוג להוסיף בתוך ספריות לספרי קודש תאורה שמאירה את הספרים והפריטים השונים. יש לבחון בקפידה היכן מעוניינים להתקין את התאורה, על הקיר או על התקרה, או אולי בכלל להחליט על תאורה משולבת. כמו כן, יש לקחת בחשבון את האילוץ של שעון השבת שחוסך בחשמל.   

האקוסטיקה ועיצוב המרחב

המעברים בין מערכות הישיבה הרבות צריכים להיות נוחים ועם מרווח מתאים בין כל שורה. כמו כן, האקוסטיקה בחלל צריכה להיות מתוכננת בצורה כזו שבמבחן התוצאה הקול של החזן יישמע היטב בכל אזור בחלל ויהיה בידוד אקוסטי שייושם בין כל אזור, בין החלל הפנימי לחיצוני, במעברים, בחדרי מדרגות, בקומת עזרת הנשים וכו'.