מחיצות לבית כנסת

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצור את ההפרדה הנדרשת

בית כנסת, כשמו כן הוא, מקום שמכנס אנשים בעת חגים, מועדים ואירועים שונים הנערכים על פי המסורת היהודית. הצורך והרצון לאפשר את תפקודו של מקום רב קדושה זה בכל אירוע וכן השאיפה לאפשר לכל באי המקום, בין אם הם גברים, נשים או ילדים להיות שותפים בחוויה ובכל הנעשה, מצריכים רמה מסוימת של גמישות בשימוש וסידור פנים בית הכנסת.

למצוא את האלמנטים הנכונים

כשמדברים על מחיצות לבית כנסת, קיימים אלמנטים קבועים הנכללים בסך הריהוט המשמש את בתי הכנסת כולם. חלק מן האלמנטים הללו מקובעים למקומם וחלקם ניידים בחלל עצמו. אחד מן האלמנטים שבחלק מבתי הכנסת הוא קבוע ובחלקם הוא נייד הינו המחיצה.

מחיצות לבית הכנסת מיועדות לשמש במצבים שונים: לחצוץ בין עזרת נשים לגברים, להקטין חלל גדול לטובת אירוע עם מספר משתתפים מצומצם וכדומה. המחיצות מיוצרות במגוון גדלים, עיצובים וחומרים. ניתן לבצע התאמות לצרכים ולמבנה עצמו ובכך לאפשר שימוש נח וחווייתי לכולם. מבחינה עיצובית ניתן לייצר מגוון עצום וייחודי לכל בית כנסת ומאפייניו. ניתן כמובן גם לשלב במחיצות אלמנטים יהודיים כלליים שכל יהודי מכיר ומתחבר אליהם. המחיצות מיוצרות לרב מעץ, כאשר גם באמצעות חומר זה ניתן לייצר מגוון רחב של גדלים, צורות ועיטורים. לרב חלקה התחתון של המחיצה (במידה ומדובר במחיצה העומדת על גבי הרצפה) יהיה אטום וחלקה העליון אטום למחצה או מסגרת המשלבת וילון. קיימות כמובן גם מחיצות אטומות באופן מלא. 

שימוש במחיצות קבועות מתבצע בעיקר במצב בו עזרת הנשים ממוקמת במפלס גבוה בבית הכנסת, ולכן הן משמשות גם כמעקה. מחיצות ניידות משמשות בעיקר את האזור העיקרי והגדול בבית הכנסת לטובת צמצום או הגדרת האזור ו/או בבתי כנסת בעלי מפלס אחד בו נדרשת הפרדה בין אזור התפילה של הגברים לעזרת הנשים.