בימה ניידת לבית הכנסת

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בימת תפילה

בימת תפילה שנמצאת באמצע חלל בית הכנסת היא משטח מורם מעל פני הקרקע שמיועד לקריאה ותפילה מתוך ספר תורה. בימת התפילה נחשבת לליבו הפועם של החלל ולרהיט הדומיננטי ביותר מלבד ארון הקודש. מדובר במנהג עתיק שבו יש להציב את הבימה של התפילה באמצע החלל בזמן קריאה של התורה או קריאה של דרשות מיוחדות, והבנייה שלו מוזכרת גם בספר משנה – "ועשו לו בימה של עץ בעזרה…".

בימת תפילה מרכזת אליה את כל הנוכחים שבאים להתפלל בחלל והיא תיבנה עבור כל בית הכנסת או מבית מדרש בהתאם לקו הסגנוני שלו, תוך כדי הקפדה על העקרונות והמנהגים שכרוכים בתהליך הקמה של בימת תפילה. בימת תפילה מכילה חומרי גלם איכותיים שנשמרים לאורך שנים רבות. היום ניתן למצוא גם בימה ניידת לבית כנסת או לכל חלל שבו מתקבצים לתפילה. 

 בימה שמתכתבת עם החלל  

 בימות תפילה מתוכננות בהתאם לגודל בית הכנסת, ובהתאם לסגנון העיצובי שלו. הבימה תתכתב עם חומרי הגלם של המערכות הישיבה שקיימות בחלל, בהתאם למחיצות, בהתאם לדקורציה על הקירות ועל החלונות וגם בהתאמה לעיצוב של ארון הקודש והספרייה. האתגר האמתי בכל בנייה של בימת תפילה זה היכולת להצליח לשלב בין הקדמה, הקודש והיעילות, כמו בבנייה של בימה ניידת שמאפשרת נגישות לכל אחד ופונקציונליות מרבית במקרים בהם יש להזיז את הבימה.  

בית כנסת הוא מקום רוחני שמתקיימות בו תפילות ולכן הוא צריך לשדר ייצוגיות בנראות שלו. נוסף על כך, בימת תפילה לא מיועדת רק לתפילות, אלא גם לעריכת שיעורי תורה וקידושים ובמקרים נוספים משמשת הבימה למשטח בחלל בית הכנסת, שעליו מקיימים ברית מילה או בר מצווה לילד המתבגר ולא פעם גם משיאים זוג שמחפש להתחתן באווירה ייחודית.