כיצד מומלץ לרכוש ארון קודש לבית הכנסת?

שתפו את המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כידוע, מרכז בית הכנסת הוא ארון הקודש הייחודי והוא יתפוס תמיד את עיני כל מי שנכנס בשערי בית הכנסת. בתוך הארון מאוחסנים כל ספרי התורה לצד עוד אביזרים כגון, הכתרים, הרימונים, וכד'. מיקומו של ארון הקודש בבית הכנסת הוא על הקיר המזרחי בבית הכנסת שממוקם מול עמדת המתפללים, ובזמן תפילתם פונים לכיוון ירושלים. כדי לרכוש את ארון קודש הנכון לבית הכנסת יש לבחון בקפידה מספר פרמטרים. במאמר זה נפרט אודות כל אותם פרמטרים. 

גודל ארון הקודש
הגדול שייבחר לארון יקבע בהתאם לגודל החלל של בית הכנסת עצמו ולפי כמות הספרים שיתאכסנו בו. יש לבצע מדידה קפדנית כדי שהארון יתאים בדיוק במידותיו. בתי כנסת רבים מעוניינים בארונות קודש גדולים ומפוארים במיוחד, ויש כאלה שגודל החלל לא מאפשר להם להכניס ארון קודש גדול, עם זאת ניתן למצוא פתרון מתאים גם לחלל קטן של ארון קודש מכובד ומרשים לא פחות.  

קישוט ארון הקודש
יש אין ספור של עיצובים שיתאימו לארון הקודש וכל קהילה תבחר את העיצוב שמתאים לה, לרוב ארונות קודש מיוצרים מעץ ומקושטים בגילופים ועיטורים שונים, כגון פרחים או סמלי הדת כמו מנורה, מגן דוד וכד'. נהוג גם לעטר את הארון בלוחות הבית ובפסוקים מהתורה, כגון "שויתי ה' לנגדי תמיד", "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם", או שילובים של פסוקים עם לוחות הברית. קהילות רבות מעדיפות להכניס גם תאורה בתוך ארון הקודש שיאיר את כל הספרים שבתוכו, ובחלק מהארונות ניתן לזהות גרם מדרגות, לזכר הדוכן שהיה נוכח בבית המקדש.

מיגון ארון הקודש

שאלה שנשאלת לא פעם במהלך בחירת ארון קודש היא, האם מומלץ יהיה להכניס כספת לארון ולהגן עליו? ההתלבטות היא בין גניבה או חלילה שריפה שתתחולל בבית כנסת לבין האופציה שתייקר את הארון, לרוב ההמלצה תהייה כן להוסיף מיגון או כספת שיגנו על הספרים המקודשים ועל הארון עצמו, שכן מדובר בארון מושקע שמטרתו להחזיק לאורך שנים רבות קדימה. 

ארון קודש מחירו יהיה יקר, אך מדובר בהשקעה חד פעמית ולכן חשוב לוודא שהארון עשוי מעץ איכותי שזה עץ מלא ויבש.